strawberry-benefits-prolon

Jahody – výhody, nutriční hodnoty a kontarindikace

Chcete vědět vše o výhodách jahod, nutričních hodnotách a také o jejich kontraindikacích? Jste na správném místě!

Jahoda, typické jarní červené ovoce, je bohatá na vitamín C a sloučeniny s antioxidačním, protizánětlivým a protinádorovým účinkem. V tomto článku objevíme všechny výhody jahod a nutriční vlastnosti.

Jaké jsou výhody jahod? Má sladkou až cukrovou chuť, díky níž je jednou z potravin preferovaných dětmi. Rostlina, která je součástí čeledi rosaceae, se nazývá fragaria vesca, což je termín, který připomíná latinské podstatné jméno „fragrans“, což je parfém, kterým Římané označovali toto lahodné ovoce. Červené ovoce, které všichni dobře známe z botanického hlediska, není ovocem, ale nádobou s mnoha ovocem (žlutá semínka, která vidíme na červeném povrchu jahody samotné).

Původ jahody

Původ jahody je velmi starodávný: vyskytuje se také v Bibli, kde je popisována jako hojné a chutné spontánní ovoce, ale jeho přítomnost je doložena i v neolitu, tedy mladší době kamenné. Zdá se, že jahody pocházejí z našeho kontinentu: Evropy. Skutečně, v mnoha lesích na italském území je možné v jarních a letních měsících najít lesní jahody.

Jahody, spolu s dalšími plody patřícími do čeledi rosaceae nebo do čeledi ericaceae, jako jsou borůvky, jsou považovány za jeden z nejbohatších zdrojů bioaktivních sloučenin s impozantními antioxidačními vlastnostmi. Vyvážená strava by proto nikdy neměla být zbavena těchto důležitých potravin.

Výživové vlastnosti a hodnoty

Jahoda je velmi bohatým zdrojem různých živin, cukrů, vitamínů, flavonoidů a antokyanů. Tyto živiny působí synergicky a dávají jahodám výhody užitečné pro podporu zdravotního stavu a prevenci různých chorob. Obsah cukru v jahodách je více než 5 gramů na 100 gramů potravin a následně také obsah kalorií: z tohoto důvodu se v případě obezity nebo diabetu nedoporučuje hojná konzumace.

Obsahují také množství vlákniny a téměř zanedbatelné množství lipidů. Konečně jsou to plody bohaté na základní živiny. Mezi minerály vyniká mangan, jehož vlastnosti budou popsány v následujícím odstavci. 100 g jahod obsahuje 13% denní dávky doporučené v pokynech. Z vitaminů je nejvíce zastoupen vitamin C.

Mezi typickým letním ovocem, patří jahody k tomu s vyšším obsahem tohoto vitaminu, s obsahem 58 mg ve 100 g produktu a doporučeným denním příjmem 85 mg pro dospělou ženu a 105 mg pro dospělého muže.

Nutriční informace na 100g jahod

Víte, co je uvnitř 100g jahod? Voda 90,95 g; kcal 32; Proteiny 0,67 g; Tuky 0,3 g; Sacharidy 7,68 g; Vláknina 2 g; Železo 0,41 mg; Mangan 0,3 mg; Draslík 153 mg; Fosfor 24 mg; Vitamin C 58,8 mg; Glykemický index 25; Cholesterol 0 g.

Nutriční vlastnosti

Kromě manganu a vitamínu C, které jsme zmínili v předchozím odstavci jako nejvíce zastoupený minerál a vitamín v jahodách, je mnoho dalších, které si zaslouží zmínku. Stejně jako v mnoha jiných druzích ovoce, i v jahodách najdeme množství draslíku (minerální základ pro svalovou kontrakci, regulaci krevního tlaku a udržování hydrosolného systému) a fosforu (podílející se na energetickém metabolismu a na stavbě mnoha proteinů).

100 gramů jahod obsahuje asi 4% doporučené denní dávky těchto dvou minerálů. Nalezneme v nich také slušné množství jodu, srovnatelné pouze s velmi málo jinými plody. V tomto ohledu jsme přesvědčeni, že je to faktor, který je třeba vzít v úvahu, vzhledem k rozšířenému nedostatku jodu, který stále postihuje světovou populaci. Podívejme se níže na vlastnosti hlavních mikroživin a zaměřme se na ty, které jsou nejvíce zastoupeny.

Vitamin C: jahody jsou bohaté na vitamin C, základní antioxidant pro náš imunitní systém. Vitamin C se také podílí na syntéze kolagenu a je důležitý pro vstřebávání železa červenými krvinkami;

Mangan: minerál, který se podílí na četných enzymatických reakcích a je nezbytný pro růst kostí a kloubů, pro syntézu kolagenu a pro metabolismus uhlohydrátů, tuků, steroidů a některých proteinových hormonů. Je to také tavič enzymu zásadního pro jeho antioxidační účinek;

Jód: základní minerál pro funkci štítné žlázy, endokrinní žláza na spodní části krku, která produkuje hormony obsahující jód, které jsou nezbytné pro četné metabolické procesy a pro růstový proces;

Folát: esenciální vitamín pro ženy v prvním trimestru těhotenství, jeho nedostatek zpomaluje syntézu DNA a dělení buněk, způsobuje různé formy anémie a může způsobit problémy s páteří.

V jahodách je přítomno mnoho fenolických sloučenin. Mezi flavonoidy patří nejčastěji campferol a quercitin, mezi fenolické kyseliny, kyselina galová, kyselina kávová, kyselina kumarinová a kyselina ellagová existuje také několik antokyanů, které jsou odpovědné za typickou barvu těchto plodů. Je však třeba zdůraznit, že celkový obsah fenolických sloučenin se s dozráváním ovoce snižuje.

Výhody jahod

Jahoda je široce používána v populární medicíně, kvůli jejím četným vlastnostem. Zejména krém vyrobený z jahod se používá k léčbě ran a různých kožních onemocnění, zatímco jahodová šťáva se používá v případě zánětu nervů nebo plic. Přípravky obsahující extrakt z jahodových listů mají anti-diabetes, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Kardiovaskulární ochrana: Přítomnost molekul antioxidantů, které jsou schopny snížit oxidaci LDL, chrání před rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.

Snížení rizika rozvoje onkologických onemocnění: Ukázalo se, že některé ze sloučenin přítomných v jahodách, jako je kyselina ellagová, inhibují proliferaci buněk, a tím potlačují růst rakovinných buněk v případech nádorů tlustého střeva, prostaty a ústní dutiny.

Neuroprotektivní účinek: Kyselina galová, jedna z fenolických kyselin přítomných v jahodách, je celosvětově uznávána díky svým antioxidačním vlastnostem a neuroprotektivním účinkem proti oxidačnímu stresu a neurotoxicitě.

Protizánětlivý účinek: Nedávné studie ukázaly, že pravidelná konzumace jahod může přispět k řešení komplikací způsobených chronickým a systémovým zánětem. Kromě toho strava bohatá na jahody dokázala omezit poškození neuronů v některých experimentech na myších. Tento účinek je způsoben protizánětlivým účinkem fenolických sloučenin v jahodách

Antioxidační vlastnosti: Jahody, stejně jako mnoho lesních plodů, patří mezi plody nejbohatší na antioxidačních molekuly dostupné v přírodě. Jejich konzumace se doporučuje, aby bylo možné předcházet různým chronickým a degenerativním patologiím, protože fenolové sloučeniny obsažené v jahodách působí proti oxidačnímu stresu, snižují tvorbu malondialdehydů (indikátor peroxidace lipidů), chrání před oxidací LDL cholesterolu a krevních buněk z poškození DNA.

Léčba metabolického syndromu: Několik studií provedených na buněčných a zvířecích modelech prokázalo schopnost stravy bohaté na jahody regulovat hladinu glukózy v krvi a inhibovat transport a buněčný příjem glukózy. Kromě toho bylo prokázáno, že jahodový extrakt obsahuje trávicí enzymy, které pomáhají zlepšovat stav hyperglykémie a hypertenze, typické pro jedince s metabolickým syndromem.

Vylučovací a čisticí účinek: Jahody, jak jsme viděli v předchozích odstavcích, obsahují malé množství sodíku a větší množství draslíku a vitamínu C. Jsou proto užitečné pro jejich vylučovací účinek, proti zadržování vody, a mohou být použity pro přípravu vynikajících bylinných čajů a nápojů. Velmi účinná metoda „udělej si sám“ zahrnuje tření jahod na zuby, aby se dosáhlo bělení. Jejich hladký povrch by ve skutečnosti mohl mít na naše zuby čistící účinek. Jahody také obsahují xylitol, který zabraňuje tvorbě plaku.

Jahody v bylinné medicíně: Na fytoterapeutické úrovni, se kořeny a listy jahod používají pro svůj močopudný účinek v případě ledvinových kamenů nebo hyperurikémie a jako přirozené adstringenty díky jejich bohatosti na taniny.

Jak jahody používat a skladovat

Období přirozeného sběru jahod začíná na jaře a končí v srpnu. Proto doporučujeme konzumovat toto ovoce zejména v tomto období. Při výběru je vhodné upřednostňovat plody jednotné barvy a řapík dobře připevněný k okraji. Kromě toho je vhodné volit tmavě zbarvené jahody pro konzumaci ovoce bohatého na živiny.

Jahody mohou být během nejteplejšího období skladovány při pokojové teplotě maximálně jeden den. Pokud jste je tedy zakoupili, abyste je snědli během dne, nemusíte je ukládat v lednici. Případně můžete jahody skladovat v lednici několik dní a dát je do nádoby na potraviny. Jejich sladká chuť se dobře hodí pro přípravu čerstvých a chutných dezertů vhodných pro nejteplejší období: tiramisu s jahodami nebo tvarohový koláč s jahodami. Mohou být také použity k přípravě lahodných mléčných koktejlů nebo nápojů. Vynikajících výsledků se dosahuje kombinací jahod s banány a zeleninovým nápojem podle chuti (např. Kokosové mléko).

Jahody: kontraindikace a možné nepříznivé účinky.

Nejsou žádné zvláštní kontraindikace na mírnou konzumaci jahod. Je však třeba poznamenat, že jahody mohou vyvolat alergické reakce a jsou jídlem uvolňujícím histamin. Proto by ti, kteří trpí alergií na histamin, měli také omezit jejich spotřebu. Alergie na jahody se projevuje výskytem červených teček a svědění kůže. Ve vzácných případech to může mít za následek kopřivku a otoky v ústech.