honey-prolon

Med – popis, složení a výhody.

Med je antibakteriální a antibiotický spojenec imunitního systému, který se používá nejen pro přirozené zdraví, ale také v kosmetice.

Mnozí věří, že cukr a med jsou stejně výživné, nicméně ten druhý má mnoho ctností, které cukr postrádá. Peter Molan, profesor biochemie a ředitel Honey Research Unit na University of Waikato v Hamiltonu na Novém Zélandu, studuje prospěšné vlastnosti medu již více než 15 let. V jednom ze svých laboratorních experimentů vložil Dr. Molan na med sedm druhů bakterií, které jsou obvykle zodpovědné za infekce rány. Všech sedm druhů bakterií bylo neutralizováno tímto úžasným včelím produktem. Ve Francii dokonce i vědec Bernard Descottes, vedoucí oddělení interní chirurgie a transplantací nemocnice Limoges, začal už v roce 1984 med používat k léčbě některých problémů s hojením a k léčbě bolestí, s mimořádně pozitivními výsledky, které ho přivedly k vytvoření „Medové  terapie“, kterou později sám přejmenoval na „apitherapy“.

Vlastnosti a výhody medu. Proč je med antibakteriální a antibiotický?

Jednou z nejdůležitějších vlastností medu je, že je antibakteriální a antibiotický: mnoho druhů medu obsahuje významné množství peroxidu vodíku, stejného, jaký se obvykle používá k dezinfekci ran. Vysoké teploty, kterým je med vystaven během pasterizace, neutralizují některé prospěšné látky: pro dosažení maximálního baktericidního účinku je ideálním surový neupravený med.

Kromě potlačení povrchových infekcí med zmírňuje příznaky žaludečních vředů a používá se k léčbě průjmu, který, zejména u dětí, může být nebezpečný, protože způsobuje dehydrataci. Med je také účinný proti zácpě, protože obsahuje velké množství fruktózy, cukru schopného dosáhnout tlustého střeva, aniž by byl stráven. Fruktóza také propůjčuje zvláštní sladící schopnost a prodloužený antibakteriální a antibiotický účinek, protože zatímco glukóza je spálena okamžitě, fruktóza má zvláčňující vlastnosti, díky čemuž zůstává tělu „dostupná“ déle.

Kalorie obsažené v medu jsou 304 kcal na 100 g produktu. V závislosti na typu medu se také mění terapeutické vlastnosti: akátový med působí na trávicí systém pozitivně, lesní med je indikován v chřipkových stavech, pomerančový med má léčivé vlastnosti, slunečnicový med je antineuralgický, febrifugální, doporučuje se proti cholesterolu. Kromě toho má med vřesu antireumatický a antememický účinek, lipový med tiší menstruační bolest, uklidňuje, je močopudný a trávicí.