potassium-properties-prolon

Draslík: vlastnosti a funkce v těle

Vlastnosti draslíku

Vlastnosti draslíku jsou pro tělo nepostradatelné. Je to důležitý minerál pro zdraví našeho těla: jeho ionty jsou nezbytné pro správný nervový přenos a účinnost svalové kontrakce. Vyvážená koncentrace draslíku v krvi také slouží k zajištění správného přísunu živin do buněk a k podpoře eliminace toxických látek.

Při dodržování vyvážené stravy, která vyžaduje příjem většího množství draslíku než sodíku, se zlepšuje eliminace sodíku a udržuje se tlaku v mezích. Potvrzuje to také aktualizace pokynů Světové zdravotnické organizace (WHO) ze začátku roku 2013: podle oficiálních údajů by dospělí měli každý den přijímat méně než 2 g sodíku a alespoň 3,5 g draslíku. Doporučené hodnoty jsou výsledkem studií o obecné populaci: tyto limity se ukázaly jako účinné při snižování rizika vzniku hypertenze a, opět podle odboru výživy a zdraví WHO, mrtvice a srdečního infarktu.

Limit příjmu draslíku a sodíku se bude lišit u jedinců, kteří praktikují hodně sportu, ne nutně na profesionální úrovni: pocení způsobuje ztrátu minerálních solí, proto je důležité myslet na integraci hydrosolného roztoku po fyzické aktivitě.

Potraviny bohaté na draslík:

Jediným zdrojem draslíku pro naše tělo je strava a hlavním zdrojem eliminace tohoto mikroelementu jsou ledviny: jinými slovy draslík je vylučován močí. Zdravý dospělý člověk denně ztrácí asi 2 g draslíku.

Draslík je minerální sůl přítomná, ve více či méně vysoké koncentraci, prakticky ve všech potravinách a nápojích, včetně vody. V zásadě se ani tolik neřeší příjem draslíku ve stravě, ale spíše jeho vztah k sodíku. Z tohoto důvodu je nezbytné nejen vědět, které potraviny jsou bohaté na draslík, ale také znát ty, které mají vyvážený poměr mezi oběma.

Čerstvé ovoce a zelenina jsou potraviny bohaté na draslík a s nízkým obsahem sodíku, výběr těch nejlepších naleznete níže:

– banány, meruňky, citrusové plody, fíky, švestky, hrozny, kiwi;

– rajčata, zelená listová zelenina, chřest, brokolice, artyčoky, zelí, špenát, čekanka, rukola, hlávkový salát, brambory;

– sójové boby a luštěniny;

– ryby;

– celozrnné výrobky;

– kuřecí maso;

– ořechy, jako jsou pistácie, mandle, arašídy, vlašské ořechy a lískové ořechy.

K zajištění správného přísunu tohoto minerálu postačují tři porce ovoce a dvě zeleniny denně. Pokud jde způsob přípravy, je třeba poznamenat, že pouze vaření může snížit množství draslíku v potravě.

Zdravé stravování je soubor pravidel: například výběr potravin bohatých na draslík a poté konzumace mnoha hotových potravin bohatých na sodík – jako jsou klobásy, olivy, jiná nakládaná zelenina a hranolky – by byl zbytečným paradoxem.