lunch-break-prolon

Polední pauza: co dělat?

Polední pauza často vede k nutričním chybám, které vám, dříve či později, můžou přijít draho. Podívejme se, jak se jim vyhnout.

Několik zdravých návrhů, jak neztratit svoji kondici, když si dáváte něco dobrého. Dnešní hektický život nám nedovoluje velmi dlouhé přestávky na oběd, obvykle je to jen půl hodiny, zvláště pokud se nechcete vrátit večer pozdě.

Obzvláště ti, kteří pracují mimo domov, jsou nuceni obědvat v jídelně nebo v baru, restauraci nebo pizzerii.

Dobrým krokem by mohlo být zvyknout si na vždy výživnou a pestrou snídani, nic příliš těžkého, ale ani příliš lehkého.

V praxi: horký nápoj podle chuti (čaj, černá káva nebo káva a mléko, pokud je mléko částečně odstředěné) plus nízkotučný jogurt s obilovinami, čerstvým ovocem a dokonce i několika suchary.

Po takovém typu snídaně nebudete ráno trpět bolestmi žaludku a zlepší se vám i koncentraci během práce.

Ale protože většina lidí pije kávu ještě předtím, než nastoupí do auta, a pak musí počkat do 13:00, než se katapultují do restaurace na obvyklý sendvič, zde je několik tipů, jak se vyhnout nutričním chybám, které vám, dříve či později, mohou přijít draho.

Velké saláty: skutečný klam

Každý, kdo je přesvědčen, že zůstane v kondici nebo dokonce zhubne, když bude jíst jen salát k obědu a bohaté jídlo ve večerních hodinách, se mýlí.

Saláty se staly módní, zejména mezi dospělými, kteří kvůli práci jedí nejméně pět jídel týdně v restauraci.

Salát pro svou výživnou hodnotu a obsah vlákniny by měl být pouze zeleninový (a ne více než 100 gramů), zalitý lžičkou oleje, trochou soli a několika kapkami octa nebo citronu.

Místo toho jsou míchané saláty, které jsou dnes nejoblíbenější, obvykle přelité panenským olivovým olejem a jsou bohaté na sýry, tuňáka, vařená vejce a omáčky na bázi vajec. Skutečný dietní podvod, pokud si myslíte, že salát tohoto typu odpovídá jídlu s 500–600 kcal (kcal), spíše je nevyvážený a příliš bohatý na živočišné tuky a bílkoviny.

Optimum: hlavní chod a zelenina

Mnohem lepší jsou například těstoviny (80 gramů) s rajčaty a bazalkou, což odpovídá 295 kcal. Možná doplněné vařenou zeleninou (100 gramů s trochou oleje a citronové šťávy).

Večer doma můžete jíst jídlo méně náročné na trávení (ryby 200 gramů a syrovou zeleninu, polévkovou lžíci oleje, špetku soli a pepře), sendvič (50 gramů) a později čerstvé ovoce (jablko 150 gramů).

Tímto způsobem by příjem kalorií za celý den činil zhruba 1 200 – 1 300 kcal, což je dobré i pro ty, kteří se musí udržovat ve formě.

Ti, kteří nemají problémy s váhou, mohou přidat malou sklenku červeného vína a dokonce i kousek domácího koláče (asi 300 kcal) bez rizika, že něco pokazí.

Sendvič nebo pizza?

Kdo je nucen jíst sendvič nebo pizzu, může si vybrat z následujících alternativ.

Sendvič s pečeným hovězím, salátem a lžící oleje a citronové šťávy 390 kcal, jednou týdně.

Sendvič s mozzarellou a rajčaty s trochou oleje a špetkou oregana 300 kcal, jednou týdně.

Sendvič s vařenou nebo syrovou šunkou bez tuku (40 gramů) 240 až 270 kcal, jednou týdně.

Sendvič s grilovanou zeleninou, kapkou oleje, špetkou aromatických bylin a lžičkou nízkotučného tvarohu 200 Kcal, dvakrát týdně.

A pro milovníky pizzy: pizza margherita (celkem asi 280 gramů) může dosáhnout 600 – 700 kcal. Není zakázána ani při hubnutí, pokud je další denní jídlo uvážlivě omezené (porce zeleninové polévky a plátek grilovaného krůtího prsíčka, žádný chléb a žádné koření).