prolon-diet-soup

Proteiny a vitamíny bojující proti pocitu chladu.

Luštěniny, bílé maso, sezónní ovoce a zelenina, citrusové plody. To jsou některé složky stravy předcházející pocitu chladu, navržené odborníky na výživu, plné bílkovin a vitamínů.

Kromě vhodného oblečení, je i dobré jídlo účinným spojencem, v boji proti chladu a sezónním onemocněním. Luštěniny, maso, sezónní ovoce a zelenina, sušené ovoce jsou některá jídla, která pomáhají předcházet pocitu chladu: ve skutečnosti poskytují tělu dostatečný kalorický příjem a dodávají energii metabolismu, který je tak stimulován, aby produkoval více tepla. Zde je několik tipů na chladnější týdny.

 

Proč cítíme chlad

Biologický teploměr je regulován kožními termoreceptory, mikroskopickými senzory schopnými detekovat teplo a chlad. Vnímají teplotní změny v prostředí a vyvolávají reakci na organické úrovni díky termosenzitivním neuronům, které se nacházejí v hypotalamu.

Jinými slovy, pomáhají udržovat tělesnou teplotu co nejvíce konstantní prostřednictvím termoregulačního mechanismu, který rozptyluje teplo (pokud je horko) nebo podporuje jeho produkci (pokud je chladno).

Přestože je tento účinek znám, je třeba objasnit mechanismy, jimiž se někteří lidé při stejné teplotě cítí příjemně a jiným je chladno. „Lék“ na toto sezónní nepohodlí je přirozený a spočívá hlavně ve výběru „horkých“ potravin, což neznamená, že se zrovna dovařili, ale že jsou schopny produkovat více energie, která se přeměňuje na více tepla a zvyšují tak vnitřní tělesnou teplotu.

K čemu jsou proteiny?

JEDNODUCHÉ TIPY

Existují pravidla, která bychom měli dodržet, je-li chladno.

Více jezte – zvyšte svůj denní příjem kalorií a rozhodněte se pro velké množství bílkovinných potravin, které s malým množstvím kalorií vyživují svaly a pomáhají spálit nahromaděný tuk. Z nich jsou nejvhodnější bílé maso, ryby, luštěniny, vejce, ricota, nízkotučné sýry a jogurt. Uvádějí se však také potraviny, které podporují vylučování toxinů a pomáhají udržovat hladinu cholesterolu, zejména:

-česnek a cibule, které mají antibakteriální účinek;

– luštěniny, jako jsou fazole, cizrna, hrách a čočka, které zlepšují střevní aktivitu díky přítomnosti vlákniny a přinášejí železo, které pomáhá v boji proti anémii a únavě;

– čerstvé sezónní ovoce (zejména citrusové plody a kiwi), pro dodávku dostatečného množství vitamínu C;

– sezónní zelenina (špenát, čekanka, dýně, vodnice, mrkev, brokolice), která poskytuje minerály a antioxidační vitamíny, které pomáhají bojovat proti fyzickému stresu souvisejícímu s pocitem chladu.

Ne, přehnaným dietám. Velmi omezující strava s velmi nízkým obsahem kalorií a nízkým obsahem tuků se v chladných obdobích nedoporučuje, protože zpomaluje schopnost regulovat tělesnou teplotu.

Ne, alkoholu. Vyvarujte se vína a alkoholických nápojů obecně, protože po počáteční vazodilataci, která určuje pocit tepla, vytváří prostor pro vazokonstrikci, která vyvolává pocit chladu.

Dokonalé potraviny proti chladu

Vzhledem k tomu, že strava musí zůstat vždy různorodá a vyvážená, neměla by na zimním stole nikdy chybět tato jídla, spotřebovaná ve střídavých fázích:

Luštěniny – Patří mezi nejbohatší železitá jídla; železo je zvláště užitečné v chladu, protože pomáhá vytvářet jakýsi druh štítu proti tomuto vnějšímu atmosférickému činiteli. Kromě luštěnin, se nachází také v mase a rybách.

Kiwi – Pomáhají pokožce bránit se před chladem. Obsahují 85 miligramů vitamínu C na každých 100 gramů ovoce (v porovnání s průměrnými 50 miligramů citrusových plodů), což zvýhodňuje produkci kolagenu, nosné struktury pojivových tkání obecně a zejména kůže.

Brokolice a košťálová zelenina – Jsou bohaté na vitamín C a karotenoidy, prekurzory vitaminu A, které stimulují obranyschopnost imunitního systému, který je v zimě křehčí. Cennou náhradou za brokolici je také mrkev, tykev, brambory, rajčata, špenát, artyčoky, červená řepa, květák a paprika, veškerá zelenina, v níž se hojně vyskytují karotenoidy.

Maso – Je dobré zavádět do stravy proteinové potraviny, zejména v zimě, včetně masa (lepší bílé), i když s mírou (lepší nepřekračovat 200 gramů týdně), protože nadbytek bílkovin by mohl zpomalit práci jater a ledvin.

Sušené ovoce – Zejména vlašské ořechy, které poskytují tělu zásobu zinku, což pomáhá v boji proti pocitu chladu. Tento minerál se také vyskytuje v hovězím, žloutku, ústřicích, korýších, obilovinách, luštěninách, zelenině, pšeničných klíčcích, pivních kvasnicích a sójovém lecitinu. Doporučujeme také konzumaci mandlí a lískových ořechů, které obsahují tokoferol (vitamin E). Bohatý na vitamín E je také extra panenský olivový olej.

Pomerančové (a citrusové) šťávy – Urychlí metabolismus, který produkuje více tepla. Kromě toho díky vitaminu C a antokyanidinům pomáhají bojovat proti sezónním onemocněním a mají ochranný účinek na buňky a imunitní systém.

Jogurt – Pravidelná konzumace probiotik snižuje výskyt infekcí a způsobuje, že chřipkové formy jsou méně agresivní.

Obiloviny – jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, který pomáhá tělu zahřát se, aniž by jej zatěžoval.

Voda a čaj – Hydratace je také důležitá. V zimě je doporučeno tělu dodávat tekutiny prostřednictvím vody, čaje, bylinných čajů a polévek.

Sladkosti v rozumné míře – Dorty, sušenky a bonbóny nejsou pro zahřívání těla užitečné, pouze jej zatěžují. Cukry mají ve skutečnosti nízkou termogenní sílu. Nicméně, jednou za čas si můžete mezi lahůdkami dopřát hořkou čokoládu, protože příjem hořčíku pomáhá v boji proti únavě a kofein stimuluje nervový systém.

Koření a další – Troška zázvoru v jídle zvyšuje průtok krve, a tím přispívá k tělesnému zahřívání. Zatímco chilli papričky, které také obsahují dávku vitamínu C, jsou vazodilatačním činidlem a jako takové mohou pomáhat při odbourávání.

 

Zimní pokrmy

– Polévka z luštěnin a cereálií: těstoviny a fazole, čočkové těstoviny, těstoviny a cizrna, rýže a hrášek atd .;

– Zeleninová polévka s těstovinami nebo rýží.

To jsou jídla, která mohou být obohacena bílkovinami živočišného původu, například přidáním strouhaného sýra, vitaminem E a antioxidanty díky použití extra panenského olivového oleje.