importance-of-drinking-water

Zdroj života – důležitost pitné vody

Vztah mezi vodou a životem se stal v průběhu staletí stále více důležitým prohlubováním znalostí o jeho roli v biologických systémech a v lidském organismu. Objevte význam pitné vody.

V závislosti na svých zvláštních chemicko-fyzikálních vlastnostech je voda zapojena do téměř všech funkcí lidského těla; působí v organismu jako rozpouštědlo anorganických a organických sloučenin, podporuje disociaci elektrolytů, pracuje jako termostatická kapalina s termoregulační kapacitou, umožňuje provádění metabolických transformací, je reaktivou nespočetných transformací buněčné chemie, jako je enzymatická reakce a biologická oxidace.

Důležitost pitné vody

Voda je hlavní složkou lidského těla a představuje asi 60% tělesné hmotnosti u dospělých mužů a 50–55% u žen (vyznačují se vyšším procentem tělesného tuku než muži) a až 75% u novorozenců. Celkový obsah vody v těle, intracelulární a extracelulární hydratační proces a rovnováha mezi vstupem a výstupem vody v těle jsou pod homeostatickou kontrolou a jsou prováděny pomocí mechanismů, které hlavně regulují vylučování a za druhé stimulují příjem pocitem žízně. Mechanismy zpětné vazby, které působí hlavně na ledviny, jsou také schopné, i když v omezené míře, regulovat tonicitu intracelulárních tělesných tekutin.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zjistil příčinný vztah mezi denním příjmem vody a udržováním normálních fyzických a kognitivních funkcí. Zjistilo se, že ztráta asi 1% tělesné vody je obvykle kompenzována do 24 hodin a že absence takové kompenzace a další zvýšení ztráty tělesné vody ohrožuje fyzické a kognitivní funkce. Je také jisté, že voda hraje při termoregulaci zvláště důležitou roli. Zvýšení tělesné teploty je důsledkem snížení pocení a kožního toku krve vyvolaného dehydratací.

Zjištění EFSA se vztahuje na vody, které splňují regulační požadavky na přírodní minerální vody a vody určené k lidské spotřebě, a je spojeno s informacemi pro spotřebitele, že uvedený účinek je dosažen při denním příjmu nejméně 2,0 litru vody v jakékoli formě.

 

Kolik vody pít?

Množství vody na pití je velmi variabilní v závislosti na jednotlivci, s přihlédnutím k životnímu prostředí, režimu práce a činnosti, typu stravy a životnímu stylu.

Za normálních podmínek samoregulační mechanismy a složité faktory, které určují pocit žízně, pomáhají tělu přijmout správný požadavek na vodu nezbytný k vyrovnání ztrát vody, ke kterým dochází nepřetržitě v důsledku pocení, dýchání, vylučování moči a stolice. Někteří jedinci, zejména děti a starší lidé, jsou však dehydrataci více podrobeni také proto, že vykazují snížení vnímání pocitu žízně a přirozeného podnětu k pití, s rizikem nedostatečného a rychlého vyrovnávání ztrát vody. Z tohoto důvodu je nutné uspokojit pocit žízně ve všech případech, tendenci ji předvídat, nebo v každém případě zaručit tělu pravidelné a přiměřené množství vody, aby byla vodní rovnováha neustále vyrovnaná a aby se předešlo rizikům dehydratace. Dehydratace způsobená nižším příjmem tekutin než ztráta vody má také závažné účinky na tělesnou aktivitu a fyzickou výkonnost.

Trvalý stav dehydratace je spojen s významným zvýšením rizika mnoha patologií, a to i závažných, primárně ovlivňujících ledviny.

Odborníci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) na dietetické výrobky, výživu a alergie nedávno předefinovali referenční dietní hodnoty pro příjem různých živin včetně vody a doporučili množství, které je nezbytné pro dobré zdraví podle věku a pohlaví. 

Referenční hodnoty, které berou v úvahu vodu odebranou jako celek – jak přímou spotřebou, tak prostřednictvím potravin a nápojů všeho druhu -, jsou v podmínkách mírných teplot prostředí a střední úrovně fyzické aktivity definovány takto:

– kojenci do 6 měsíců života: 100 ml / kg denně;

– děti: mezi 6 měsíci a 1 rokem věku: 800 až 1 000 ml / den, mezi 1 a 3 roky života: 1100 až 1300 ml / den, mezi 4 a 8 lety: 1600 ml / den;

-děti 9-13 věku: 2100 ml / den pro chlapce a 1900 ml / den pro dívky;

– adolescenti, dospělí a starší: ženy 2 l / den a muži 2,5 l / den.

Tyto hodnoty jsou indikativní; v podmínkách teplého počasí a intenzivních fyzických aktivit nebo jiných podmínek, které vyvolávají dehydrataci, se hladina vody, která má být přijata, může značně lišit (lze ji také považovat za více než dvojnásobek uvedených hodnot). K tomu také dochází při stresových stavech a gastroenterálních poruchách, které vedou k zvracení a průjmům, jako je například kojenecký průjem.