Live-longer-and-healthier

Žijte déle a zdravěji: rozhovor s profesorem Mirisolou o půst napodobující dietě

Žijte déle a zdravěji

Koncept „Žijte déle a zdravěji“, který se dnes vzhledem ke zvýšenému riziku patologií jeví jako nedosažitelný, je založen na stále jistějším přesvědčení, že výživa přispívá k jeho realizaci.

Věda bezpochyby kvalitativně zlepšila lidský život, a to jak zavedením nových technologií, v oblasti biologie a medicíny.

Je možné prostřednictvím výživy žít déle a zdravěji? Profesor Mirisola vysvětluje jak!

Profesor Mario Mirisola, proslulý profesor biologie a genetiky na univerzitě v Palermu, prohloubil studia genetiky dlouhověkosti. Díky mnoha dovednostem se aktivně účastnil výzkumného projektu profesora Valtera Longa a spolupracoval na tom, co se dnes nazývá Půst napodobující dieta (Fasting Mimicking Diet – FMD).

Profesore Mirisolo, můžete nám říct, kdy a jak jste začali pracovat s Valterem Longem?

„S Longem jsem se setkal v roce 2007 poté, co jsem získal státní dotaci Fulbrightových grantů. Během své kariéry jsem vždy projevoval zájem a zvědavost o všechny tyto faktory, které mohou ovlivnit délku života. Je překvapivé zjistit, jak kalorické omezení a vhodný životní styl mohou být hlavním propagátorem dlouhověkosti a přispět tak k „delšímu a zdravějšímu životu“. Proto jsem považoval jeho laboratoř za jednu z nejslibnějších v oblasti výzkumu dlouhověkosti “.

Dnes se zdá, že teze, že naše zdraví nějak souvisí s jídlem, se stále více potvrzuje. Je tedy moudré mluvit o jídle, které nám pomáhá „žít déle a zdravěji?“

„Absolutně! Už Hippokrates si představoval, že kdybychom dali nemocnému jídlo, které potřeboval, byli bychom schopni vyléčit všechny nemoci. Myšlenka, že existuje úzký vztah mezi naším zdravotním stavem a správnou stravou, není nová. V poslední době nám však mnoho podrobností, které jsme zjistili, umožnilo důkladněji studovat metabolické dráhy, které jsou aktivovány a zanikají v našem těle jednotlivými živinami (molekulární výživa). Tento objev by nám tedy mohl umožnit žít déle a v lepším kondici “.

Může nám tedy náprava našich stravovacích návyků pomoci předcházet chronickým nepřenosným chorobám?

„Ano, například některé podmínky zvyšují riziko vzniku chronických degenerativních onemocnění, jako je hypercholesterolémie nebo rezistence na inzulín. Tyto stavy jsou silně spojeny s vývojem různých typů patologií (kardiovaskulární, nádory, diabetes), které lze pomocí regulace výživy velmi efektivně korigovat a redukovat “.

Profesore, jak jste již zmínili přispěl jste k výzkumnému projektu Fasting Mimicking Diet… Rádi bychom znali váš názor:

„FMD je mimořádně účinná, získaná zlepšení jsou překvapivá, a to jak v obecné populaci, tak u pacientů trpících mnoha patologiemi. Krevní glukóza, cholesterol, krevní tlak a index tělesné hmotnosti se snižují u všech subjektů, ale zejména u těch, kteří mají zvláště vysoké hodnoty. “

Povězte, jako odborník v lékařské genetice, jaké výsledky byly zvýrazněny?

„Z molekulárního hlediska dochází k hormonální reorganizaci se snížením klíčového hormonu, který podporuje mechanismy stárnutí, IGF-1.“ Víme také, že existuje důležitá reakce na půst napodobující dietu, který nepochází pouze z imunitního systému, ale také z kmenových buněk, což přináší určitý druh regenerace tkáně. Vědecký výzkum ukazuje, že díky výživě by bylo možné dosáhnout konceptu delšího a zdravějšího života. “

Sledoval jste a vedl mnoho lidí touto cestou. Bylo by zajímavé znát výsledky patologie…

„Během 5 dnů, trvání ProLon® Fasting Mimicking Diet, jsem sledoval hodnoty různých pacientů s vážnými nemocemi, jako je rakovina. U těchto subjektů jsem zjistil pozitivnější odpověď na chemoterapii. Dovolte, abych to vysvětlil: reakce na toxicitu chemoterapie jsou aditivní, to znamená, že s postupujícím cyklem se nežádoucí účinky zvyšují; ti kteří již provedli několik cyklů chemoterapie, měli vyšší toxicitu. Po FMD se hodnoty zánětu a toxicity výrazně snížily! Chcete vědět, jaký byl nejčastější komentář? „Kéž bych to už udělal předtím.“

Může FMD pomoci při léčbě některých nemocí?

„Klinické zkoušky a výzkum stále probíhají, ale výsledky zatím naznačují, že tyto, v kombinaci s tradičními léčbami, mohou přinést výhody a umožnit nám žít déle a zdravěji. Chtěl bych zdůraznit, že ne každý se může tohoto protokolu účastnit, zejména v případě přítomnosti patologií, je nutná autorizace vašeho lékaře / specialisty“.

Jaká je perspektiva Fasting Mimicking Diet v kombinaci s tradičními terapiemi používanými v současné době k léčbě patologií?

„U nádorů a jiných onemocnění, jako je roztroušená skleróza, jsou výsledky velmi pozitivní. V současné době nemůžeme vyvodit definitivní závěr, dostupné údaje jsou stále nízké, ale výzkum pokračuje. Mezi účinky je také pokles C-reaktivního proteinu, což je indikátor stavu zánětu našeho těla. Zlepšení těchto parametrů naznačuje, že FMD může být velmi účinná při zlepšování zdraví nebo prevenci chronických degenerativních onemocnění. Očekáváme, že to bude mít zásadní dopad na zdraví. V současné době zahajujeme klinické hodnocení na subjektech s vysokým genetickým rizikem rozvoje rakoviny prsu a vaječníků, takže doufáme, že budeme moci říci více o účincích tohoto nutričního přístupu v nadcházejících měsících na prevenci vzniku nemocí “.

Profesore, počet lidí, kteří drží dietu metodou „udělej si sám“, stále roste! Jaký je váš názor na tuto volbu?

„Obecně to není dobrý nápad. Během různých fází dne je důležité rozdělení mezi makronutrienty. V sadě ProLon® je rovnováha mezi makro a mikronutrienty, minerály a vitamíny výsledkem vědecké logiky a zaručuje tak její účinnost. Sada velmi zjednodušuje úlohu a činí ji reprodukovatelnější právě proto, že je testována na velkém počtu lidí.“

Co byste doporučoval?

„Dieta typu „udělej si sám“ není nemožná, ale nebýt odborníky v této oblasti může vést ke katastrofám obecně a může obsahovat nedostatek některých látek nebo naopak přebytek jiných. Doporučuji proto, abyste se vždy poradili s odborníkem na výživu, který zná FMD a který neimprovizuje.“

Na závěr tři přídavná jména, která vystihují Fasting Mimicking Diet:

  • Efektivní
  • Zdravá
  • Překvapující

Article written by: Francesca Florenzo